از تهران‌گردی و راه‌اندازی خطوط گردشگری تابرپایی افطارهای ساده در پارک‌های بزرگ پایتخت

پهن شدن هزار متر فرش گل تا راه‌اندازی کاروان گل و گیاه

محمدخانی با اشاره به نصب مجسمه «سعدی» در سال آینده افزود: بزرگترین مجسمه برنزی را بهار ۱۴۰۲ در خیابان سعدی نصب خواهیم کرد. همچنین مجسمه آرش کمانگیر در میدان ونک نصب خواهد شد. به علاوه تغییراتی در ورودی تهران ایجاد خواهد شد که یا در شرق و یا جنوب تهران انجام می‌شود و این تغییرات به عنوان مظاهر هویتی شهر تهران انجام خواهد شد.

آغاز نصب رفیوژ سبز

وی با بیان اینکه منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد نیز با همکاری سازمان میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی شهر تهران برنامه های مشترکی را اجرا می‌کند، افزود: برنامه‌های “تهران دیدنی” در شب‌های نوروز  شامل «تور چهار برج» و بازدید از برج‌های  پرچم، آزادی، میلاد و طغرل، همچنین بازدید از خانه موزه سیمین و جلال، خانه‌موزه مهدی اخوان ثالث و خانه پدری فروغ فرخزاد و موزه و کتابخانه نادر ابراهیمی  می‌شود.

سخنگوی شهرداری تهران ویژه برنامه های نوروزی شهرداری تهران را تشریح کرد.

محمدخانی با اعلام  تشکیل کارگروه ویژه خدمات نوروزی اتوبوسرانی با تاکید بر اینکه اطلاع‌رسانی و تبلیغات فرهنگی در ۲۲۰ ایستگاه اتوبوس پایتخت انجام می شود، گفت: به‌کارگیری ۱۷۴ اتوبوس نو و جدید برای خدمات‌دهی به شهروندان و مسافران نوروزی، اطلاع‌رسانی فرهنگی پایتخت ویژه نوروز و بهار طبیعت بر روی ۴۴ اتوبوس در سطح مناطق ۲۲ گانه، افزایش ساعات کار و خدمت‌رسانی خطوط اتوبوسرانی مناطق منتهی به بازار تهران از برنامه‌های شهرداری در این ایام است.

سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ایجاد فرش‌گل‌ها و پوشش اغلب معابر تهران با گیاهان سرسبز در ایام نوروز اجرایی می‌شود، عنوان کرد: در سطح مناطق ۲۲گانه بیش از هزار فرش گل در حاشیه بزرگراه‌ها ایجاد شده که تقریبا در حال اتمام است. تا ۱۵ اسفند ماه نیز اقداماتی که در این زمینه در شهر تهران انجام شده، برای شهروندان ملموس خواهد شد و بیش از ۲۱۰۰ المان گل در سازه‌ها و میادین تهران نصب می‌شود و کاروان گل و گیاه قبل از سال تحویل به مدت یک هفته در خیابان‌های تهران به راه می‌افتد. همچنین در ۱۵ میدان بزرگ شهر قبل از سال تحویل به شهروندان گل اهدا خواهد شد و همچنین ۱۵۰۰ هکتار کمربند سبز پیرامون شهر تهران با حضور شهردار تهران به بهره‌برداری می‌رسد.

برنامه‌های “تهران دیدنی” در شب‌های نوروز

وی با بیان اینکه این آثار نوری با الهام گرفتن از موضوعاتی همچون طبیعت، سال نو، تهران، انسان، شادی و نشاط و هنر انتزاعی است، ادامه داد: این آثار طراحی، ساخته و در قالب یک چیدمان محیطی در بوستان ملت نصب می‌شود که جشن نور «تهران زیبا» بزرگترین تجربه کشور در حوزه رویدادهای طراحی و ساخت سازه‌های نوری است که می‌تواند با استمرار، به یک برند شهری تبدیل شود و تا پایان ماه مبارک رمضان تصویری زیبا از  شب‌های پایتخت ارائه خواهد شد و به یک رویداد خاطره ساز تبدیل خواهد شد.

به گفته رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، راه‌اندازی خطوط ویژه گردشگری در مسیرهای مختلف تاریخی شهر تهران جهت خدمت‌رسانی به شهروندان و مسافران نوروزی برای عید نوروز هم از دیگر اقدامات این شرکت است.

سخنگوی شهرداری تهران با بیان اینکه برگزاری جشنواره ملل در بوستان ملت در حال برنامه‌ریزی است، گفت: در تلاش هستیم در اماکنی مثل برج آزادی با وجود اینکه شهرداری متولی آن نیست، در ایام نوروز به ویژه در ماه مبارک رمضان تا پاسی از شب جشنواره‌های مختلف برگزار و علاوه بر این از رینگ دور برج آزادی به عنوان پیاده‌راه استفاده شود.

راه اندازی خطوط ویژه گردشگری

عبدالمطهر محمدخانی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد ویژه برنامه‌های شهرداری تهران به مناسبت نوروز ۱۴۰۲ و تقارن آن با ماه مبارک رمضان، گفت: سازمان زیباسازی شهر تهران علاوه بر آماده‌سازی پایتخت برای ورود به سال جدید در نظر دارد، به مانند سال‌های گذشته برنامه نقاشی و اضافه کردن نمادهای نوروز از جمله اجزای هفت‌سین، سبزه، تخم مرغ‌های نوروزی و… را در میادین اصلی شهر اجرا کند، اما تفاوت امسال نسبت به سال‌های گذشته قراردادن برنامه نورپردازی بزرگ در دستورکار شهرداری است بگونه ای که ۵۰ اثر هنری در قالب سازه‌های نوری توسط هنرمندان و مجریان حوزه نور و نورپردازی شهری تهیه شده  است.

نصب مجسمه آرش کمانگیر و بزرگترین مجسمه برنزی سعدی

۳۰ شب ترتیل خوانی در برج میلاد

وی با اشاره به اینکه از اوایل نوروز ۱۴۰۲، ماه مبارک رمضان آغاز می شود، عنوان کرد: بوستانهای بزرگ تهران در ایام نوروز، افطاری ساده‌ای جهت پذیرایی از روزه‌داران فراهم می‌کنند و برنامه‌های مناسبتی نیز در بوستان‌های بزرگ پایتخت برگزار خواهد شد و همچنین برای تغییر در ساعت و شیفت کاری موزه‌های شهرداری برنامه‌هایی اتخاذ شده تا از این فرصت بهتر بهره بگیریم که در همین راستا با وزارت میراث فرهنگی نیز مذاکراتی خواهیم داشت تا آنها نیز این تغییرات ساعات کاری را داشته باشند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401121913301/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D8%B7%D9%88%D8%B7-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B1%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%B7%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AF%D9%87

وی با اشاره به طرح رفیوژ سبز گفت: بنا است تا در هر منطقه تهران، خیابانی انتخاب و گاردریل‌های آهنی‌اش برداشته شود و گیاهان سرسبز با عنوان طرح رفیوژ سبز جایگزین شوند.

وی در خصوص برنامه‌های حوزه گردشگری شهرداری تهران نیز گفت: برای شهر تهران در سال آینده ۳ کلان پروژه با عنوان‌های «تهران دیدنی»، «تهران؛ مقصد گردشگری» و «تهران‌شناسی» پیش‌بینی شده است و همه برنامه‌ها را در قالب این سه کلان پروژه تعریف کرده‌ایم که عمده برنامه‌های مربوط به تورهای گردشگری در بخش پروژه «تهران دیدنی» تعریف می‌شوند و مجموعه‌های نمایشگاهی و جشنواره‌ای در دسته پروژه «تهران؛ مقصد گردشگری» قرار می‌گیرند و  در حال رایزنی برای انعقاد تفاهم‌نامه با مراکز تفریحی و گردشگری شهر تهران هستیم تا بتوانیم برنامه‌ها را تجمیع شده و به صورت بسته تهیه و در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی قرار دهیم.

افطاری ساده در پارک‌های بزرگ

سخنگوی شهرداری تهران با اشاره به اینکه در برج میلاد نیز ۳۰ شب ترتیل خوانی قرآن کریم اجرامی شود که  از ۲۵ اسفند ماه تا ۱۸ فروردین برگزار خواهد شد، گفت: علاوه بر برنامه‌های گلریزان و حمایت از آزادی زندانیان،  توزیع اقلام ویژه نیازمندان، ویژه برنامه‌هایی برای کودکان کار و… از دیگر فعالیت‌هایی است که در این ایام توسط سازمان خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران انجام می‌شود.