ادعایی درباره تخریب بافت تاریخی شیراز، بستری شدن فاضل جمشیدی و یادبود ابوالفضل خطیبی

تازه‌هایی از جشنواره موسیقی فجر تا یک کنسرت رایگان در «خوی» و بستری شدن فاضل جمشیدی

با اتومبیل شخصی به طبقات این برج می‌روید!

شبکه آموزش در تدارک راه‌اندازی «مدرسه کنکور» است و این برنامه در امتداد مدرسه تلویزیونی ایران، آموزش از راه دور را هدف قرار می‌دهد.

در سینمای ایران و جهان چه خبر است؟

 مراسم یادبود ابوالفضل خطیبی، شاهنامه‌شناس بر سر مزار او روز شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه از ساعت ۱۱ تا ۱۲:۳۰ در قطعه ۲۵۵ نام‌آوران بهشت زهرا (س) برپا خواهد شد.

 مسعود اطیابی که امسال «انفرادی» را به عنوان فیلم پرفروش سال اکران کرد و این روزها هم «بخارست» را روی پرده دارد، درصدد ساخت یک فیلم تازه به نام «هتل» است.

ادبیات داستانی کودک و نوجوان بخشی از جایزه کتاب سال را تشکیل می‌دهد، حالا طرحی برای تفکیک این بخش از کتاب سال و طراحی جایزه‌ای جدید برای آن وجود دارد که برخی آن را امری مبارک می‌دانند که باید الزاماتش را در نظر گرفت و برخی هم مخالف جایزه دولتی برای این بخش هستند. نظرات موافق و مخالف این موضوع را اینجا بخوانید.

گروه اجرایی نمایش«چند مرد چند زن» که هفته پایانی خود را سپری می‌کند، در نظر دارد در راستای حمایت از جامعه کارگری، درآمد حاصل از بلیت فروشی هفته پایانی اجرای نمایش خود را با خرید ۳۰ بسته عیدانه به کارگران کارخانه ریسندگی تقدیم کند.

پنجاهمین ساخته «وودی آلن» با عنوان «موفقیت تصادفی» در بازار فیلم اروپا (EFM) هفتاد وسومین جشنواره فیلم «برلین» به خریداران بین‌المللی عرضه خواهد شد.

رقابت جالبی در گیشه جهانی در جریان است، جایی که اکران محدود نسخه سه بعدی فیلم «تایتانیک» محصول سال ۱۹۹۷ در برابر «آواتار: راه آب» دیگر ساخته جدید «جیمز کامرون قرار گرفته و این دو فیلم دو میلیارد دلاری تاریخ سینما رقابت بسیار نزدیکی با هم دارند.

در ادامه اخبار فرهنگی هنری اعلام شد که ۱۰ گروه سرود در بخش جنبی سی‌وهشتمین جشنواره موسیقی فجر به دبیری حامد جلیلی اجراهای خود را روی صحنه خواهند برد.

 جشنواره بین‌المللی فیلم بلگراد در کشور صربستان میزبان نمایش دو فیلم «جنگ جهانی سوم» و «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند خواهد بود.

اظهار نظر رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر موافقت این پژوهشگاه با تخریب ۳۵ پلاک در بافت تاریخی شیراز، بستری شدن فاضل جمشیدی و برگزاری یادبود ابوالفضل خطیبی به مناسبت چهلمین روز درگذشت او از اخبار فرهنگی هنری روز دوشنبه 24 بهمن ماه بود.

همچنین امیر مقاره در کنسرت اخیر «ماکان بند» اعلام کرد که این گروه آماده‌ی برگزاری کنسرت رایگان در شهر «خوی» است و فاضل جمشیدی – خواننده و فعال اجتماعی – که از چندی پیش به‌علت بیماری با کسالت‌هایی مواجه بوده است، مجددا به‌دلیل پاره‌ای از مشکلات قلبی، در بیمارستان بستری شده است.

داستان نمایش «هایکوی پارو زن یک دست» نوشته و کار ماندانا عبقری است، سال ۹۹ در هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک که به صورت مجازی برگزار شد، شرکت کرد و قرار است از روز ۲۷ بهمن ماه در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر روی صحنه برود.

در نشست «بررسی مسائل خبرگزاری‌ها در ایران؛ گذشته حال و آینده» که دوشنبه برگزار شد، تاکید شد که دوران خبرگزاری‌های دولتی دیگر به سر آمده است.

راه‌اندازی مدرسه کنکور/ خبرگزاری ملی می‌خواهیم

همچنین روز دوشنبه، بانوان نویسنده کتاب‌های تقریظ شده توسط مقام معظم رهبری در آیین «قلم‌هایی از جنس ریحانه» تجلیل شدند. قاضی‌زاده هاشمیدر این مراسم تاکید کرد که باید مکتب فکری شهیدان را ترویج کنیم.

بیش از یک هفته از زلزله مهیب، در مرز دو کشور ترکیه و سوریه می‌گذرد و شمار قربانیان تاکنون به مرز ۳۴ هزار نفر در هر دو کشور رسیده است. امدادگران به عملیات نجات و بیرون آوردن تعداد بیشتری از بازماندگان از زیر آوار ادامه می‌دهند و در این بین برخی هنرمندان در این کشورها در مقام خیر اجتماعی، در تلاش برای جذب کمک‌های نیکوکارانه هستند و امداد دیگر کشورها را هم طلب می‌کنند.

جشنواره موسیقی فجر ۲۹ سال قبل چگونه بود؟ + عکس

آغاز «آلاء» و کمک «چند مرد و چند زن» به کارگران کارخانه ریسندگی

سرنوشت «کلاه قرمزی» در انتظار «جناب‌خان»؟

همچنین اختتامیه بخش تجلی اراده ملی چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه با حضور هنرمندان و مدیران برگزار می‌شود.

کارکرد سریال‌های ترکیه در زلزله اخیر

مسئولان برگزاری جشنواره رسانه‌ای صبح در معاونت برون‌مرزی صداوسیما تصمیم دارند جایزه ویژه این جشنواره را به بهترین طرح، ایده یا برنامه‌ای که در راستای حمایت از مقاومت فلسطین و پاسداشت تلاش های مردم آن در مبارزه با اشغالگری باشد، اهدا کنند.

نقش دانشجویان در روابط ایران و روسیه


منبع: https://www.isna.ir/news/1401112418868/%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%81%D8%A7%D8%B6%D9%84-%D8%AC%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%AF%DB%8C

به گزارش ایسنا، این روزها نگرانی‌های زیادی برای بافت تاریخی شیراز وجود دارد؛ اظهاراتی مطرح شده است که پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تخریب ۳۵ پلاک در بافت تاریخی شیراز موافقت کرده است اما مصیب امیری – رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری – در گفت‌وگو با ایسنا در واکنش به اظهارنظرهایی مبنی بر موافقت پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با تخریب ۳۵ پلاک در بافت تاریخی شیراز، با توجه به مصوبه کمیسیون ماده ۵ که براساسِ خط پیشنهادی این پژوهشگاه صادر شده است، ‌اظهار کرد:‌ درباره بافت تاریخی شیراز، ‌طرح‌های مختلفی وجود داشت؛ مشاور طرح یک نظر داشت، ‌ وزارت میراث فرهنگی نظری مشابه آن داشت و متولیان و دست‌اندرکاران هم یکسری ایده داشتند، همه این‌ها در گروه‌های کارشناسی جمع‌بندی شده است و خطی که عنوان شده از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد شده، جدا از خط مشاور طرح توسعه حرم شاهچراغ نیست.

پیشنهادهایی برای خواندن:

در نهایت این‌که باستان‌شناسان در مکزیک تپه‌های خاکسپاری تاریخی را به همراه اجساد و زیورآلات کشف کردند.

یادبود ابوالفضل خطیبی و نگاهی به جایزه ادبیات داستانی کودک و نوجوان 

این مقصد جذاب را در پاریس فراموش نکنید ‌

سینمای ایران جایگزین هالیوود در روسیه می‌شود؟

اجرای نمایش «آلاء» به نویسندگی و کارگردانی محمدکاظم تبار که طراحی آن با استفاده از شیوه های مرتبط با فیگورها و حرکات اریال یوگا انجام گرفته، در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر آغاز شد.