آغاز معاینات پزشکی حجاج خراسان رضوی

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402010602206/%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D8%AD%D8%AC%D8%A7%D8%AC-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%B6%D9%88%DB%8C

ذاکریان در خصوص موارد منع اعزام حجاج تصریح کرد: افرادی که طی ۳ ماه گذشته عمل جراحی قلب داشتند، سرطان‌های فعال و بیماری‌های روانی دارند از موارد منع اعزام است.

وی ادامه داد: سال‌های گذشته برنامه اینگونه بود که هر پزشک با یک کاروان هماهنگ بود و معاینات در کاروان انجام می‌شد، اما امسال تصمیم‌ گرفته شد عملیات به صورت متمرکز انجام شود، لذا برنامه‌ریزی به شکلی صورت گرفت که زائران با توجه به اینکه میانگین سنی بالایی دارند در فرایند معاینات دچار بی برنامگی، معطل شدن، نامناسب بودن امکانات و مراجعه به چند پایگاه برای معاینات مختلف نشوند.

وی ادامه داد: واکسن‌های مورد تایید سعودی از بین سبدهای ما واکسن آسترازینکا و سینوفارم بود، اما هنوز در سال جدید بخشنامه‌ای مبنی بر اینکه حجاج چه نوع واکسنی باید استفاده کنند، ابلاغ نشده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر این مرکز نیز مرکز عمومی امام خمینی و مرکز تخصصی بیمارستان جوادالائمه(ع) که برای بیماران قلبی است، جهت معاینات پزشکی حجاج در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در خصوص واکسیناسیون حجاج اضافه کرد: زمان واکسیناسیون هنوز فرا نرسیده اما آنچه در برنامه واکسیناسیون حجاج است واکسن مننژیت و واکسن کرونا است، البته هنوز دستورالعملی در خصوص چند نوبت تزریق واکسن کرونا به ما ابلاغ نشده است.

ذاکریان اظهار کرد: انجام عملیات معاینات پزشکی حجاج بر اساس نوبت دهی که توسط کاروان‌ها انجام شده از امروز در سراسر استان آغاز و تا ۱۵ فروردین ماه ادامه دارد و امیدواریم سفری در سلامت کامل برای زائرانی که در این سال‌ها چشم انتظار بودند رقم بزنیم.

ذاکریان با اشاره به اینکه این عملیات طی ۱۰ روز در استان انجام خواهد شد، بیان کرد: ۵۱ پزشک در سطح خراسان رضوی به صورت داوطلبانه با ما همکاری دارند و بیشترین تراکم ما با ۵۰۰۰ زائر مشهد مقدس است که در همین مدت کوتاه معاینات آن‌ها انجام خواهد شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی تصریح کرد: ۴۵ درصد حجاج آقایان و ۵۵ درصد حجاج را بانوان تشکیل می‌دهند که معاینات آن‌ها برای سنجش مقاومت و تواناییشان برای انجام اعمال حج مفصل خواهد بود.

ایسنا/خراسان رضوی مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی از آغاز معاینات پزشکی ۹۰۰۰ نفر از زائران بیت الله الحرام در استان خبر داد.

وی با اشاره به اینکه امسال از خراسان رضوی حدود ۹۰۰۰ زائر به حج اعزام خواهند شد، گفت: با توجه به این حجم از اعزام زائر ما عملیات فشرده‌ای در معاینات پزشکی خواهیم داشت. همچنین به جهت محدودیت‌هایی که در سال گذشته وجود داشت، از سفر حدود ۵۰ درصد حجاج بالای ۶۰ سال ممانعت به عمل آمد که این امر اهمیت معاینات پزشکی را بالاتر می‌برد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی اظهار کرد: تعامل و همکاری خوبی از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اتفاق افتاد و حجاج می‌توانند در مجموعه بیمارستان منتصریه با توجه به تجهیزات و امکانات مناسبی که در اختیار دارد کلیه معاینات را انجام دهند.

محسن ذاکریان، صبح امروز ۶ فروردین ماه، در حاشیه بازدید از مرکز معاینات پزشکی حجاج در بیمارستان منتصریه مشهد اظهار کرد: امروز معاینات پزشکی حجاج بیت‌الله الحرام خراسان رضوی در سراسر استان آغاز شد.