آخرین وضعیت مسافران در راه مانده و آثار تاریخی در خراسان جنوبی

او درباره وضعیت سوخت در اقامتگاه‌های خراسان جنوبی اظهار کرد: درشهرستان‌هایی که فشار گاز پایین بوده، تقریبا گاز فضاهای اقامتی قطع شده و از سوخت جایگزین استفاده شده است. اعلام کردیم هر یک از اقامتگاه‌ها که به سوخت جایگزین نیاز داشته باشند از طریق ادارات شهرستانی به فرمانداری معرفی می‌شوند تا سهمیه سوخت دریافت کنند.  

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با بیان‌ این‌که شرایط نامساعد جوی تاکنون تهدیدی برای آثار تاریخی این استان نبوده است درباره شرایط مسافران در راه مانده و اقامتگاه‌های این استان توضیحاتی ارائه کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی درباره اقدامات مرمتی در این شرایط آب‌وهوایی خراسان جنوبی، اظهار کرد: عملیات عمرانی، یعنی هم مرمت و هم ایجاد زیرساخت‌های گردشگری هر سال در فصل سرما کم‌تر می‌شود. در هفته اخیر نیز به علت برودت و شدت سرما تمام عملیات‌های عمرانی را متوقف کردیم، مثلاً در بیرجند باغ اکبریه، باغ رحیم‌آباد و ارگ کلاه فرنگی در دست مرمت هستند، اما در این هفته عملیات عمرانی آن‌ها متوقف شده است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401103020630/%D8%A2%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D9%88%D8%B6%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%A2%D8%AB%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AE%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8%DB%8C

شاهرودی ادامه داد: در محوطه‌هایی که کاوش انجام می‌دهیم، به دلیل این‌که فصل هیچ کدام به پایان نرسیده، آن‌ها را با ماسه بادی پوشش می‌دهیم تا در سرما و بارندگی مشکلی برای آن‌ها پیش نیاید. در محوطه «قاین» و مسجد جامع آن، سقف موقت گذاشته‌ایم و به این شکل از آن حفاظت می‌کنیم. همچنین پیش‌بینی کردیم اگر بتوانیم از محل سفر رییس‌جمهور به استان اعتباری را جذب کنیم، این محوطه‌ها را به سایت موزه تبدیل کنیم تا مردم هم آن‌ها را ببینند.  

شاهرودی با اشاره به پایش مستمر آثار تاریخی این استان به دنبال بارش برف و کاهش دما، گفت: در تمام شهرستان‌های استان، اداره‌های میراث فرهنگی فعال هستند و پیش از این‌که هشدارهای آب‌وهوایی و سرما داده شود، در ابتدای زمستان و در چنین شرایطی به آن‌ها ابلاغ کردیم که از تمام آثار تاریخی سرکشی داشته باشند و تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

 او اضافه کرد: در شرایط اخیر گزارشی از آسیب‌دیدگی آثار تاریخی نداشتیم. بناهای تاریخی و قدیمی بسته به نوع مصالح، ممکن است در برابر بارش برف و باران آسیب ببیند. با توجه به این‌که پوشش آن‌ها کاه‌گِل و خشت خام است و عایقی مانند ایزوگام ندارند، وقتی بارندگی‌ها بیشتر باشد، قاعدتاً دچار نم‌زدگی می‌شوند، اما همکاران ما پیش‌بینی کرده‌اند در بناها و آثاری که احتمال خطر وجود دارد، پیش از شروع فصل بارش و سرما اقدامات پیشگیرانه، مانند بام‌اندودی، ایجاد کانال و پوشش‌های ایمن برای حفظ آن‌ها انجام شود.  

او با بیان این‌که کاوش‌های محوطه‌های تاریخی در فصل سرما انجام نمی‌شود، گفت: آخرین کاوشی که انجام دادیم مربوط به محوطه «کله‌کوب آیسک» است که در برج چهار و پنج امسال بوده و در حال حاضر منتظریم از محل اعتبارات جدید بودجه کسب کنیم و ادامه این کاوش را انجام دهیم.  

به دنبال بارش‌های برف اخیر در استان خراسان جنوبی و مسدود شدن برخی جاده‌های مواصلاتی، هادی شاهوردی درباره وضعیت مسافران در راه مانده به ایسنا گفت: در ستاد مدیریت بحران استان به ریاست استانداری و در شهرستان‌ها به ریاست فرمانداری‌ها، هماهنگی‌هایی برای اقامت مسافران در راه مانده انجام شده و مقرر است یکسری از مساجد و حسینیه‌ها برای اسکان موقت این مسافران آماده و تجهیز شوند.